تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

معرفی انواع کمد دیواری، برای انتخاب‌های بهتر


معرفی انواع کمد دیواری، برای انتخاب‌های بهتر

امروزه کمدهای دیواری نقش مهمی در خانه­ ها ایفا می­کنند و جزو مهم ­ترین معیارها هنگام ساخت و خرید خانه محسوب می ­شوند. ازاین‌رو کمدهای بزرگ­تر و با قفسه­ بندی مناسب و البته ظاهری شیک برای هر خانه‌ای یک امتیاز بزرگ به­ حساب می­آید.

به همین منظور قصد داریم تا شمارا با انواع مختلف کمد دیواری بیشتر آشنا کنیم تا در انتخاب خود بهتر و راحت ­تر عمل کنید.

کمدهای دیواری بر اساس جنس چوب مورد استفاده، ویژگی­ های کاربردی­، سبک طراحی و … به انواع مختلفی تقسیم می­شوند. در این مطلب سعی شده تا این موارد به‌صورت مختصر بررسی شوند.

جنس بدنه

جنس مواد مورداستفاده در کمدها به چند دسته ام­دی­اف­، لترون یا ملامینه، پلی­گلاس و های­گلاس تقسیم می­شود که می­توان از هرکدام به‌صورت مجزا و یا ترکیبی در یک کار استفاده کرد.

ام­دی­اف درواقع ترکیب خرده ­های چوب و رزین است که در حرارت بالا پرس می­شود و از مقاومت بالایی برخوردار است. درگذشته ام­دی­اف تنها از چوب درخت کاج ساخته می­ شد اما امروزه از نیشکر نیز در ساخت آن استفاده می­شود.

  • لترون یا ملامینه

لترون نیز ساختاری بسیار شبیه به ام­دی­اف دارد و از خورده ­­های چوب و رزین ساخته می­شود و تنها در تراکم و روکش با آن متفاوت است. تراکم لترون از ام­دی­اف کمتر است و قطعات چوب درشت در آن قابل‌مشاهده بوده و روکش آن نیز از جنس ملامینه است. البته ازنظر قیمت نیز      ام­دی­اف گران­تر است.

  • پلی­گلاس و های­گلاس

این دو نوع چوب نیز مانند لترون نوعی ­ام­دی­اف هستند با این تفاوت که روکش آن­ها از نوعی پلاستیک براق به نام پلکسی­ گلاس و پلی­استر ساخته می­شود و خود آن­ها نیز به دلیل تفاوت در مواد مورد استفاده در روکششان در برخی موارد باهم متفاوت‌اند.

در این رقابت پلی­گلاس ازنظر براق و شفاف بودن، مقاومت در برابر خط و خش و … از های­گلاس پیشی گرفته است. علاوه بر ظاهر براق و زیبا، به دلیل تنوع رنگ این دو نوع ام­دی­اف محبوبیت بیشتری نسبت به انواع دیگر دارند و به همین دلیل از لحاظ قیمت نیز از آن‌ها گران‌تر              هستند.

با توجه به قیمت، ظاهر، کیفیت و البته نوع کاربرد کمد دیواری و طبق سلیقۀ مشتری، کمدها به‌صورت تمام لترون، تمام ام­دی­اف و یا به‌صورت ترکیبی با بدنۀ لترون یا ام­دی­اف و درهای ام­دی­اف یا گلاسه ساخته می­شوند. برخی افراد نیز انواع دیگر چوب را که گران­تر نیز هستند

می ­پسندند اما انواع ام­دی­اف که به آن­ها اشاره کردیم محبوبیت بیشتری نسبت به سایر چوب­ها دارند.

ویژگی­ های کاربردی

کمدهای دیواری بازهم طبق سلیقه و خواست مشتری و بر اساس فضای ذخیره ­سازی، ابعاد اتاق و … به شکل­های مختلفی طراحی و ساخته می­شوند. بر این اساس کمدها می­توانند دارای آینه و درآور، میزتحریر، میز کامپیوتر و آویز باشند و یا به‌صورت طبقه‌بندی یا کشویی طراحی شوند. در برخی انواع حتی تخت خواب نیز تعبیه می­شود که می­تواند به‌صورت تاشو یا ثابت طراحی شود. درها نیز معمولاً به دو صورت کشویی یا لولایی اجرا می­شوند.

سبک طراحی

سبک طراحی نیز مانند دیگر بخش­ ها تابع نظر مشتری بوده و بسته به ابعاد اتاق و رنگ­بندی وسایل متغییر است. با در نظر داشتن تمام این موارد برخی ترجیح می­دهند از رنگ­های روشن و شاد مانند قرمز، آبی، بنفش، سفید و … به‌صورت ترکیبی و یا تک­رنگ و گاهی مطابق رنگ تخت و سایر وسایل استفاده کنند؛ اما برخی افراد نیز رنگ­های تیره­ تر را ترجیح می­دهند. استفاده از شیشه های رفلکتیو و آینه به‌صورت سراسری و یا ترکیب آن­ها با ام­دی­اف نیز طرفداران خاص خود را دارد.